Tężnia solankowa w Wieliczce.

with 2 komentarze

W ostatnich latach Kopalnia Soli „Wieliczka” zadbała również o swoje otoczenie. Park św. Kingi przy szybie Daniłowicza ożył i zazielenił się. Na jego terenie znajduje się mały plac zabaw oraz zabytkowa, odrestaurowana lokomotywa. Na końcu parku powstała ciekawa architektonicznie, a przy tym niezwykle funkcjonalna budowla – tężnia solankowa. Wydobywana z wnętrza wielickiej kopalni soli, prozdrowotna woda solankowa spływa po modrzewiowej konstrukcji tężni roztaczając wokół leczniczą, solną bryzę.

Samo zdrowie w centrum Wieliczki.

Inhalacje solankowe wzmacniają odporność i niezwykle pozytywnie wpływają na drogi oddechowe. Dlatego, wizytę w tężni szczególnie zaleca się dzieciom, seniorom i osobom cierpiącym na choroby dróg oddechowych. Jednak w dobie zanieczyszczonego powietrza, dawka naprawdę czystego powietrza przyda się każdemu.

Tężnia wielicka – praktycznie.

Wstęp do tężni w Wieliczce jest płatny (9 zł – bilet normalny, 6 zł – bilet ulgowy), można zakupić również karnety na 5 lub 10 wizyt (ważne 30 dni). Mieszkańcom gminy Wieliczka oraz zwiedzającym kopalnię soli przysługują duże zniżki. Warto wiedzieć, że parking wokół tężni również jest płatny (6 zł za godzinę).

Najlepsze efekty lecznicze osiągniemy przebywając w tężni około pół godziny (w odległości nie mniejszej niż 30 m od konstrukcji), przez kilka dni z rzędu.

Przed odwiedzeniem tężni warto sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej Kopalni, zmieniają się one bowiem w zależności od pory roku. Zimą zdarzają się również okresy zamknięcia tężni dla zwiedzających ze względów technicznych lub konserwacyjnych.

2 Responses

 1. Grażyna
  | Odpowiedz

  W tym sezonie bilety niestety droższe 🙁 9zł cały i 6 zł ulgowy. Drogo, ale i tak warto. Mnie pomaga na przeziębienie.

  • admin
   | Odpowiedz

   Dzięki! Poprawiam cennik.

Zostaw wiadomość