Trasa górnicza. Ekscytująca alternatywa dla zatłoczonej trasy turystycznej.

with Brak komentarzy
szyb Regis Wieliczka

UWAGA: TRASA GÓRNICZA JEST CHWILOWO ZAMKNIĘTA!!! (stan na kwiecień 2022)


Szyb stary, ale jakby nowy.

Szyb Regis znajdujący się w centrum Wieliczki jest najstarszym z szybów górniczych w mieście. Kilka kroków powyżej znajduje się główny rynek Wieliczki, mimo to, do niedawna (bo do 2012 r.) szyb straszył swoim wyglądem, niczym ruina z horrorów. Na szczęście kilka lat temu przeszedł gruntowny remont.

Obecnie szyb Regis prezentuje się pięknie, a co najważniejsze prowadzi nas do nowo otworzonej podziemnej trasy, czyli trasy górniczej. Warto wiedzieć, że trasa ta nie łączy się z klasyczną trasą turystyczną, a wejścia na te dwa szlaki znajdują się w odległości około kilometra od siebie.

szybadrestrasa
Szyb Daniłowicza ul. Daniłowicza 10trasa turystyczna (podstawowa)
Szyb Regis Plac Kościuszki 9trasa górnicza (wymagająca)

Trasa górnicza w kopalni soli – ratunek dla turystów.

Nie jest tajemnicą, że od dziesięcioleci Kopalnia Soli „Wieliczka” przeżywa najazd turystów. Setki tysięcy zwiedzających rocznie to powód do wielkiej radości dla miasta. Jednak w sezonie turystycznym pod ziemią tworzą się korki, niczym na „Zakopiance”. Pewnym odciążeniem dla ruchu turystycznego w kopalni soli stało się otwarcie trasy górniczej. Choć, ze względu na to, że wymaga ona sprawności fizycznej, nie jest to wybór dla każdego.

Co nie bez znaczenia, dzięki reaktywacji szybu Regis ożyło też jego otoczenie. Znajdujący się tuż obok plac Kościuszki zapełnił się spacerowiczami, a wokół niego rozkwitają punkty usługowe. Osoby, które zmęczy trasa górnicza mogą się wzmocnić się w jednej ze świetnych restauracji znajdujących się w pobliżu, czyli: Słodko czy Słono (ostatnio poszerzonej o Słodką Rozpustę) lub Restauracji Królewskiej.

Więcej o tym gdzie zjeść w Wieliczce znajdą Państwo TUTAJ i TUTAJ

Szyb "Regis", widok od pl. Kościuszki
Szyb „Regis”

Co trzeba wiedzieć o trasie górniczej:

  • Zwiedzanie tej części kopalni soli ma formę wyprawy, gdzie każdemu z grupy przydziela się pewną funkcję (górniczą) i zadanie do wykonania.
  • Trasa górnicza dostępna jest dla osób, które ukończyły 10 lat.
  • Należy ubrać się odpowiednio do warunków, czyli dość trudnego terenu i stałej temperatury w okolicach 17°C.
  • Nie jest to trasa dla osób z ograniczeniami ruchowymi oraz tych, którzy nie specjalnie lubią interakcję.

Jednym z dodatkowych plusów trasy jest to, że ze względu na jej wymagający charakter przyciąga ona mniej turystów, a co za tym idzie nie generuje takich kolejek, jak trasa turystyczna.

Zostaw wiadomość