Krótka historia Wieliczki.

with Brak komentarzy

Wieliczka to miasto, które zasłynęło przede wszystkim tym, że znajduje się tam najpiękniejsza na świecie kopalnia soli, która istnieje już ponad 700 lat. To niezwykłe miasto leży w województwie małopolskim, kilka kilometrów od Krakowa. Wieliczka nie tylko może pochwalić się przepiękna zabytkową kopalnią, ale także bogatą historią.

solne figury w kopalni soli
fot. R. Tatomir

Wieliczka, od solanki do pomnika historii.

Dzieje miasta nierozerwalnie wiążą się z solą. W IX wieku powstały pierwsze warzelnie soli, czerpiące solankę z podziemnych źródeł. W 1252 roku odkryto pokłady soli kamiennej i od tej pory, aż do końca XX w. wydobywało się sól metodą głębinową (obecnie znów wydobywa się jedynie solankę). 1289 roku Henryk Prawy wydał dokument zezwalający na założenie miasta Wieliczka, a rok później książę Przemysław II nadał mu prawa miejskie. Szybki rozwój miasta nastąpił za rządów Kazimierza Wielkiego – miasto zostało otoczone murami, wybudowano zamek. Schyłek gospodarczy nadszedł za czasów potopu szwedzkiego, wówczas Wieliczka została splądrowana i spalone. W czasie II wojny światowej Wieliczkę okupowały wojska niemieckie.

W 1951 roku z inicjatywy prof. Alfonsa Długosza powstało Muzeum Żup Krakowskich, wkrótce w kopalni powstało także sanatorium alergologiczne. W 1978 roku Kopalnia Soli ”Wieliczka” została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, a w 1994 roku uznano ją za Pomnik Historii. Według oficjalnych danych, dziś kopalnię odwiedza ponad milion turystów rocznie.

Zostaw wiadomość