Wieliczka. Jak dojechać?

with Jeden komentarz

Na rynku działa bardzo wiele biur podróży i przewoźników, którzy oferują przejazd do Wieliczki wraz ze zwiedzaniem kopalni soli. Ze względu na dużą konkurencję, ceny za te wycieczki zazwyczaj nie są wygórowane, a liczne oferty znajdziemy wpisując w wyszukiwarce choćby hasło: „kopalnia soli, wycieczki”. Minusem takiego wyboru jest to, że w czasie wycieczki zobaczymy tylko i wyłącznie kopalnię soli, tymczasem sama Wieliczka, to niezwykle urokliwe miasto i warto poświęcić na jego zwiedzanie choćby godzinkę.

wieliczka kopalania soli wejście
Wejście do Kopalni Soli „Wieliczka”

Indywidualna wycieczka do Wieliczki jest jak najbardziej możliwa i nie na starczy nam dużo problemów. Miasto graniczy z Krakowem i jest z nim znakomicie skomunikowane. Infrastruktura turystyczna w Wieliczce jest świetnie rozwinięta (w końcu kopalnia przyjmuje turystów już od XIX w.), więc na każdym kroku znajdziemy udogodnienia i wskazówki dla odwiedzających.

Wieliczka samochodem.

Do Wieliczki prowadzi droga krajowa nr 94. Trasa wygodna, lecz w godzinach szczytu zatłoczona. Kiedy dotrzemy do miasta, będziemy mieli wiele opcji zaparkowania, niestety głównie płatnych.

Wieliczka, bezpłatne parkowanie.

Bezpiecznie i bezpłatnie nasz samochód możemy postawić w Wieliczce, w kilku miejscach.:

 • W weekendy, w miejscach wyznaczonych przez miasto (oznaczonych literą „P”), przykładowo na ul. Górsko lub wokół Rynku. W tygodniu w miejscach tych również można parkować, ale należy uiścić opłatę w parkomacie (ok. 2,5 zł za godzinę).
 • W pobliżu parku A. Mickiewicza, a dokładniej na al. Solidarności.
 • Na parkingu P&R przy dworcu kolejowym (stacja Wieliczka Park, ul. E. Dembowskiego 57). Parking ten znajduje się, jednak około 1,5 km od głównego wejścia do kopalni soli.

Wieliczka, parkingi płatne.

Opcji płatnego parkowania jest wiele, a „naganiacze” bardzo intensywnie machają na każdy samochód z obcą rejestracją, także jakieś miejsce zawsze się znajdzie. Wokół kopalni soli ceny za postój wahają się w granicach 15-25 zł. Godne polecenia są następujące parkingi:

 • Parking nr 3, ul. E. Dembowskiego 10 A. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie głównego wejścia do Kopalni Soli „Wieliczka” – czyli szybu Daniłowicza (trasa turystyczna). Cena za postój samochodu osobowego to 15 zł. Bezpośrednio z parkingu prowadzi ścieżka pod same kasy kopalni soli.
 • Niewiele dalej od kopalni, pod adresem ul. E. Dembowskiego 23, znajduje się parking ze strefą parkowania dla kamperów. Cena – 5 zł/h (w kopalni spędzimy około 4-5 h).
 • Jeśli nie wybieramy się do samej kopalni soli, a jedynie do tężni solankowej, to możemy zaparkować pod samą tężnia.
 • Samo miasto Wieliczka posiada również płatne w tygodniu (a bezpłatne w weekendy) miejsca parkingowe (m.in. na ul. Górsko oraz wokół Rynku). Opłata wynosi ok. 2,5 zł/h.

Jeśli celem naszej podróży jest zwiedzanie samego miasta lub kopalni, ale trasą górniczą (a nie tą klasyczną – turystyczną), to pod względem lokalizacji najlepiej będzie nam zaparkować w centrum miasta i opłacić parkometr.

Paliwo i jedzenie w Wieliczce.

Jeśli nasz samochód dopadnie głód można go zatankować choćby na: stacji Artus (ul. Dembowskiego 38) lub stacji Orlen (ul. Krakowskiej 4).

A jeśli to nas w Wieliczce dopadnie głód, to dla zmotoryzowanych polecamy m.in. restaurację Beztroski Pomidor Włoski (ul. Dobczycka 130) ze smacznymi daniami, placem zabaw dla dzieci i dość dużym parkingiem lub inne z opisanych TUTAJ.

Wieliczka autobusem (miejskim z Krakowa).

Z Krakowa do samego centrum Wieliczki dotrzemy również autobusami miejskimi – krakowskimi liniami 304 (rozkład jazdy) oraz 314 (rozkład jazdy). Należy wysiąść na przystanku Wieliczka-Centrum lub Wieliczka-Kopalnia.

Wieliczka pociągiem (przez Kraków).

Kraków ma znakomite połączenie kolejowe z Wieliczką. Pociąg z Dworca Głównego w Krakowie do centrum Wieliczki jedzie jedynie 25 minut. Aktualny rozkład jazdy znajdziemy na stronie internetowej PKP. W Wieliczce należy wysiąść na ostatniej stacji, czyli Wieliczka Rynek-Kopalnia. Stamtąd będziemy mieli jakieś pięć minut pieszo do głównego wejścia do kopalni soli oraz dziesięć minut do Rynku.

One Response

 1. Dxd
  | Odpowiedz

  Uwaga na oszustów: Parking przy Warzelni Soli – są nachalni i kasują o wiele więcej niż na parkingu na terenie kopalni soli.

Zostaw wiadomość