Kopalnia Soli „Wieliczka”. Wielka atrakcja w pobliżu Krakowa.

with Brak komentarzy

Wieliczka, solny skarb.

Zaraz za granicami Krakowa zaczyna się Wieliczka. Największą atrakcją miasta, znaną na całym świecie jest wyjątkowa, średniowieczna kopalnia soli, która jest obecnie dostępna dla zwiedzających. Kopalnia Soli „Wieliczka” funkcjonowała czynnie przez ponad 700 lat, a od końca XX wieku wytwarza się tam już jedynie sól z podziemnych wód solankowych. W 1978 roku kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rokrocznie odwiedza ją nawet milion turystów z całego globu.

Komora Weimar, kopalnia soli
Komora Weimar, fot. R. Stachurski

Jak najlepiej pokonać trasę Kraków – Wieliczka.

Jeśli odwiedzamy Kraków, zdecydowanie warto poświęcić kilka godzin na wycieczkę do Wieliczki. Możemy się tam dostać specjalnym busem, zwykłym autobusem miejskim, samochodem lub pociągiem (z Dworca Głównego, co pół godziny). Możemy sami zorganizować sobie taką wycieczkę lub skorzystać z wielu ofert biur turystycznych, które znajdziemy choćby w internecie.

Kopalnia Soli „Wieliczka”. Praktyczne informacje.

Zwiedzanie kopalni soli odbywa się zawsze pod opieką specjalnie przeszkolonego przewodnika, który przydzielany jest nam na miejscu (do wyboru: w języku polskim lub obcym). W sezonie bilet trzeba wcześniej zarezerwować, w innym wypadku czeka nas wielogodzinne stanie w kolejce.

W ramach Kopalni Soli „Wieliczka“ obecnie funkcjonują dwie osobne trasy:

  • turystyczna (klasyczna, z wejściem przez szyb Daniłowicza),
  • górnicza (mniej oblegana, ale zdecydowanie bardziej wymagająca, z wejściem przez szyb Regis w centrum miasta).

W ramach trasy turystycznej czeka nas: zejście po blisko 800 schodach i 3 godziny niezwykłej wędrówki wzdłuż solnych korytarzy i komnat (w tym tej najpiękniejszej – Kaplicy św. Kingi).

W ramach trasy górniczej zostaniemy zaproszeni na 3 godzinną, aktywną wyprawę w ramach, której każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielone zostanie górnicze zadanie do wykonania. Trasa górnicza dostępna jest od 10 roku życia.

kaplica świętej Kingi, kopalnia soli w Wieliczce
Kaplica św. Kingi, fot. R. Tatomir

Kopalnia soli, nietypowo.

W Kaplicy św. Kingi, w każdą niedzielę, o poranku odprawiana jest ogólnodostępna msza święta. Zjazd na mszę jest bezpłatny i odbywa się Szybem Daniłowicza około godz. 7.00.

Kopalnia soli oferuje również prozdrowotne noclegi pod ziemią. Niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja takiego pobytu. Zapisani uczestnicy zjeżdżają wieczorem, szybem Regis (centrum miasta) do komory Stajnia Gór Wschodnich.

Jeżeli nie mamy dość tego niezwykłego miejsca, warto wiedzieć, że w kopalni odbywają się liczne imprezy (np. Sylwester). W podziemiach można zorganizować także: zaręczyny, ślub, wesele oraz inne uroczystości rodzinne.

Fotografie za uprzejmością Kopalni Soli „Wieliczka”

Zostaw wiadomość