Tężnia solankowa w Wieliczce.

with Brak komentarzy

W ostatnich latach Kopalnia Soli „Wieliczka” zadbała również o swoje otoczenie. Park św. Kingi przy szybie Daniłowicza ożył i zazielenił się. Na jego terenie znajduje się mały plac zabaw oraz zabytkowa, odrestaurowana lokomotywa. Na końcu parku powstała ciekawa architektonicznie, a przy tym niezwykle funkcjonalna budowla – tężnia solankowa. Wydobywana z wnętrza wielickiej kopalni soli, prozdrowotna woda solankowa spływa po modrzewiowej konstrukcji tężni roztaczając wokół leczniczą, solną bryzę.

Samo zdrowie w centrum Wieliczki.

Inhalacje solankowe wzmacniają odporność i niezwykle pozytywnie wpływają na drogi oddechowe. Dlatego, wizytę w tężni szczególnie zaleca się dzieciom, seniorom i osobom cierpiącym na choroby dróg oddechowych. Jednak w dobie zanieczyszczonego powietrza, dawka naprawdę czystego powietrza przyda się każdemu.

Tężnia wielicka – praktycznie.

Wstęp do tężni w Wieliczce jest płatny (9 zł – bilet normalny, 6 zł – bilet ulgowy), można zakupić również karnety na 5 lub 10 wizyt (ważne 30 dni). Mieszkańcom gminy Wieliczka oraz zwiedzającym kopalnię soli przysługują duże zniżki. Warto wiedzieć, że parking wokół tężni również jest płatny.

Najlepsze efekty lecznicze osiągniemy przebywając w tężni około pół godziny (w odległości nie mniejszej niż 30 m od konstrukcji), przez kilka dni z rzędu.

Przed odwiedzeniem tężni warto sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej Kopalni, zmieniają się one bowiem w zależności od pory roku. Zimą zdarzają się również okresy zamknięcia tężni dla zwiedzających ze względów technicznych lub konserwacyjnych.

Zostaw wiadomość