Nie mogę powiedzieć, że Wieliczka jest miastem modelowo przyjaznym dzieciom, jednak jest tu kilka miejsc godnych polecenia.
MEDIATEKA
plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3, 32-020 Wieliczka
Mediateka to zdecydowanie moje ulubione miejsce dla dzieci w Wieliczce. Znajdują się tutaj: nowoczesna biblioteka, sala kinowa, sala konferencyjna oraz mała kawiarnia. Biblioteka (zarówno część dla dzieci, jak i dorosłych) dysponuje sporym księgozbiorem, można tu również wypożyczyć gry planszowe, audiobooki i aktualne czasopisma. Repertuar kina, które znajduje się w tym samym budynku jest bardzo różnorodny, a ceny przystępne, więcej o samym kinie można przeczytać TUTAJ. W sali kinowej odbywają się również dodatkowe wydarzenia: imprezy dla dzieci, spotkania autorskie, koncerty, prelekcje. Warto śledzić profil Mediateki na Facebooku, bo trudno tam o spokojny tydzień 😉
Jednak tym co najbardziej podoba mi się w tym miejscu jest pełne pozytywnej energii, inicjatywy i kreatywności podejście do odbywających się tutaj wydarzeń (a jest ich nie mało!). Widać, że każda akcja promocyjna, informacyjna, czy rozrywkowa są planowane z dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Większość z nich jest w dodatku bezpłatna.
KOPALNIA SOLI „WIELICZKA”
Bezapelacyjnie Kopalnia Soli „Wieliczka” to największa z atrakcji Wieliczki. Podziemna kopalnia soli, nie jest już eksplorowana, jednak od wielu lat miliony turystów zwiedzają jej podziemia. Więcej o samej kopalni można przeczytać TUTAJ.
Warto wiedzieć, że od kliku lat funkcjonują dwie różne trasy zwiedzania kopalni. Trasa klasyczna – turystyczna oraz bardziej angażująca zwiedzających – trasa górnicza (dostępna od 10 roku życia). Trasa turystyczna nie ma ograniczeń wiekowych, jednak bardzo trudno będzie sią nią poruszać z wózkiem dziecięcym (wystarczy zaznaczyć, że do kopalni schodzi się po 380 schodach). Zwiedzanie trwa około 3 godziny i jest fizycznie dość wymagające. Wydaje mi się, że nie jest to wycieczka odpowiednia dla dzieci poniżej 4 roku życia.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom dzieci i rodziców Kopalnia Soli „Wieliczka” umożliwia turystom zwiedzanie kopalni również w formie dostosowanej do młodych odkrywców. Program nosi nazwę „Odkrywamy Solilandię” i jest poszerzony o zadania angażujące maluchy oraz spotkania z ciekawymi postaciami z podziemnego świata. Wycieczkę należy wcześniej zarezerwować i jest polecana dla dzieci w wieku 5-8 lat.
TĘŻNIA SOLANKOWA
Nieopodal głównego wejścia do Kopalni Soli „Wieliczka” (czyli szybu Daniłowicza) znajduje się uroczy park św. Kingi wraz z imponującą tężnią solankową. Wydobywana z wnętrza wielickiej kopalni soli, prozdrowotna woda solankowa spływa po konstrukcji tężni roztaczając wokół leczniczą bryzę – wpływającą pozytywnie na układ oddechowy i odpornościowy. Tężnia pomyślana została tak, by stać się miejscem rekreacji – jest to ciekawe miejsce dla spacerów lub leniwego odpoczynku na ławeczce. Tężnia jest jednocześnie wieżą widokową. Dzieci bardzo lubią odwiedzać to miejsce ponieważ jest dość nietypowe i obfituje w przestrzeń do swobodnej zabawy. Praktyczne informacje nt. tężni solankowej można znaleźć TUTAJ.
MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH
Muzeum Żup Krakowskich mieści się w Zamku Żupnym i na co dzień bezpłatnie można zwiedzać jego okazały dziedziniec ze średniowieczną basztą. Samo muzeum może być atrakcyjne dla dzieci z kilku względów. Po pierwsze, mają ogromną kolekcję solniczek! Po drugie, odbywają się tam dodatkowe zajęcia przeznaczone dla rodzin. Po trzecie, na dziedzińcu muzeum odbywają się okazjonalnie bardzo ciekawe pokazy (np. w czasie letnich obchodów Dni Wieliczki).
PLACE ZABAW W WIELICZCE
Jeśli chodzi o place zabaw w Wieliczce, to brakuje mi takiego z prawdziwego zdarzenia. Takiego, do którego będą zjeżdżać dzieciaki z okolicznych gmin i Krakowa. Myślę, że zdecydowanie jest tutaj zapotrzebowanie i przestrzeń na takie miejsce. Wiązałam duże nadzieje z niedawno zagospodarowanym parkiem „Stok pod Baranem”. Niestety, choć moją opinię o tym parku można zawrzeć w sformułowaniu „lepiej taki niż żaden”, to nie mogę uznać go za hit. Nie jest jednak tragicznie, summa summarum znajdziemy w Wieliczce place zabaw, które ucieszą dzieciaki.
Plac zabaw w parku im. Adama Mickiewicza
Ten plac zabaw od wielu lat pozostaje ulubionym placem małych wieliczan. Jego plusami jest lokalizacja, parkowe otoczenie (drzewa, alejki spacerowe, staw z kaczkami), dobry dojazd, możliwość zaparkowania przy Solnym Mieście, dość ciekawe konstrukcje do zabawy.
Minusami tego miejsca jest zużycie sprzętów (są konserwowane, ale jednak widać po nich upływ lat), piaskowe podłoże, gdzie piasek wygląda na nie wymieniany od lat, dość duże oblężenie oraz brak toalet (ewentualnie można skorzystać z toalety w pobliskim obiekcie sportowym).
Place zabaw w parku „Stok pod Baranem”
Park „Stok pod Baranem” opiszę jeszcze poniżej, jednak już tutaj chciałabym napisać kilka słów o samych placach zabaw, które znajdują się na trzech wysokościach parku (jeden na samym dole i dwa u góry). Największym rozczarowaniem tych placów zabaw było dla mnie to, że są one praktycznie identyczne. Miałam taką wizję, że spacerując z dzieckiem po parku będzie można odwiedzić kolejno różne place zabaw. Tymczasem wszystkie składają się z takich samych sprzętów. Poza tym w takim otoczeniu, aż prosiłoby się o stworzenie jakichś naturalnych placów zabaw, z wykorzystaniem drewna, kamienia, naturalnych uwarunkowań terenu. Niestety te place zabaw to klasyk osiedlowy – metal i plastik.
A jak już jesteśmy przy minusach tych placów zabaw, to niestety podłoże jest błotniste, co sprawia duży kłopot przy deszczowej pogodzie i nie ma w okolicy żadnych toalet. Plusem placów zabaw na stoku są nowe sprzęty, ogrodzenie środkowego placu zabaw oraz ogólnie ujmując parkowe otoczenie.
Plac zabaw przy osiedlu Lekarka
Jest to zwyczajny, osiedlowy plac zabaw, jego plusem jest duża przestrzeń i ogrodzenie.
Plac zabaw w parku Grabówki
Kolejny zwyczajny plac zabaw ze zjeżdżalnią i huśtawkami. Jego plusem jest zacienienie oraz bliskość terenów spacerowych i rekreacyjnych. W najbliższym czasie park ma zostać zmodernizowany.
Plac zabaw w parku św. Kingi
aktualizacja 07.2023: Na ten moment plac nieczynny, trwają prace nad nowym placem zabaw.
Plac zabaw w Miasteczku Ruchu Drogowego
O Miasteczku Ruchu Drogowego piszę poniżej. Jednak jeśli chodzi o sam plac zabaw to jest on bardzo ciekawie pomyślany. Konstrukcja przypomina duży statek. Generalnie dzieciom bardzo się podoba ta instalacja. Jest to chyba najciekawszy z placów zabaw w Wieliczce.
Minusem jest tutaj zużyte podłoże (piasek), ogromy próg do pokonania w momencie wchodzenia na plac zabaw (jest to wynikiem opadnięcia piasku), co stanowi niebezpieczeństwo dla małych dzieci, brak nawet skrawka cienia i bardzo zaniedbana toaleta (toi-toi).
Na terenie obiektu znajdują się również uliczki drogowe oraz niewielki, jednak cieszący się dużym powodzeniem, skatepark.
Odpłatny plac zabaw Ampa Park w Wieliczce
Kiedy pogoda nie sprzyja można się zaszyć z dzieciakami w odpłatnej zabawowni w pobliżu Solengo Miasta. Ampa-Park jest niezbyt dużym obiektem, ale czystym i dobrze zorganizowanym. Zabawa zajmie dzieciaki na 2 godziny, kiedy to dorośli mogą napić się kawy w tamtejszej kawiarni.
MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO Z SKATEPARKIEM
ul. Józefa Jedynaka 5, 32-020 Wieliczka
Miasteczko Ruchu Drogowego w Wieliczce to świetne miejsce. Nie obyło się bez niedociągnięć, jednak uważam, że jest to lokalizacja godna polecenia.
Miasteczko ma na celu umożliwienie dzieciom bezpiecznej nauki jazdy na rowerach, czy hulajnogach. Teren jest bardzo duży i wypełniony uliczkami, znakami drogowymi i działającymi światłami drogowymi. Wszystko tak, jak na prawdziwej drodze (tylko w wersji mini). W Miasteczku co jakiś czas odbywają się egzaminy na kartę rowerową i lekcje praktyczne organizowane przez policję. Teren jest zadbany i utrzymany. Minusami są brak cienia, mały parking oraz okropna „toaleta” w postaci toi toia.
PARKI W WIELICZCE
Park im. Adama Mickiewicz
Park Adama Mickiewicz w Wieliczce to duży park miejski usytuowany w centrum miasta. Jest to klasyczny park, z dużą ilością starych drzew, żwirowymi alejkami, stawem i placem zabaw dla dzieci. Jego plusem jest lokalizacja oraz możliwość zaparkowania na sporym parkingu przy Solnym Mieście. Minusem jest brak toalet (oprócz tych w Solnym Mieście) oraz brak zaplecza gastronomicznego. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się jednak hotel Turówka z restauracją i kawiarnią „Park Cafe”.
Park św. Kingi
Bardzo urokliwy i zadbany park. Znajduje się na terenie należącym do Kopalni Soli „Wieliczka”. Najlepiej dojść do niego przez tę samą bramę przez, którą wchodzimy na teren kopani (zaraz obok szybu Daniłowicza) lub od strony tężni solankowej. W parku znajduje się uwielbiana przez dzieci ogromna lokomotywa parowa oraz mniejsza (ale za to żółta jak cytryna) lokomotywa dołowa, wprost z kopalni. Zarówno ścieżki, jak i roślinność są utrzymywane w świetnym stanie. Nie wszyscy wiedzą, ale jeśli przejdziemy przejściem pod lokomotywą dotrzemy do półdzikiego stawu. Minusem jest brak dogodnych miejsc parkingowych w pobliżu oraz remontowany od dłuższego czasu plac zabaw (na ten moment jest niestety w kiepskim stanie).
Planty wielickie
Rozciągają się od placu Tadeusza Kościuszki, wzdłuż ulicy Powstania Warszawskiego do Zamku Żupnego. To zielony fragment Wieliczki, który służy głównie do przejścia pomiędzy kopalnią, a centrum życia Wieliczki.
Aleja Jana Pawła II
To piękna piękna trasa spacerowa usytuowana pomiędzy głównym wejściem do Kopalni Soli „Wieliczka”, a ogrodem Zamku Żupnego. Alejki są wybrukowane i ocienione. Trasą tą można dojść również spod kopalni do drugiego otwartego dla turystów szybu – Regis oraz do kościoła św. Klemensa.
Park „Stok pod Baranem”
Park „Stok pod Baranem” został otworzony w Wieliczce w 2021 roku. Jest to bardzo duży obszar rekreacyjny położony na stromym zboczu zalesionego wzgórza. Jest to urokliwe miejsce niestety, trudne w ujarzmieniu. Letnie burze zdążyły już doszczętnie zniszczyć część ścieżek i podmyć place zabaw. Teren jest trudny do poruszania się z wózkiem dziecięcym czy na rowerze. Jeśli wybieramy się tam z małymi dziećmi lepiej wybrać od razu czy chcemy skorzystać z górnej czy dolnej części parku. Część dolna jest usytuowana blisko centrum miasta, część górna jest trudniej dostępna, można tam dojechać samochodem lub dojść parkowymi szlakami (jednak tak jak wspomniałam, zbocze jest strome, a ścieżki w niektórych przypadkach w fatalnym stanie).
W górnej części parku znajdują się: mały parking, wybieg dla psów, taras widokowy, boisko do koszykówki, dwa place zabaw, niedokończone boisko do piłki nożnej.
W dolnej części parku znajduje się: mały parking, plac zabaw, plenerowa siłownia, staw Syberia, strefa rekreacyjna (liczne ławki do odpoczynku), solarne lampy i ławki z możliwością doładowania sprzętów elektronicznych.
Pośrodku parku znajdują się: plenerowa siłownia, altana z miejscem na piknik oraz stół do ping-ponga.
Niestety na całym obszarze nie ma ani jednej toalety (podobno mają być w tym roku), place zabaw są identyczne i wyłożone niedostosowanym do warunków pogodowych podłożem, parkingi są bardzo małe i trudne w manewrowaniu.
Potencjalnie mogłoby to być wspaniałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Tymczasem, czegoś zabrakło, nie wiem czy umiejętności przewidywania, czy wiedzy potrzebnej przy planowaniu takiego obiektu, czy może pieniędzy (choć pieniędzy wydaje się tam być utopionych sporo). W każdym razie park „Stok pod Baranem” jest pełen niedoróbek. Część można naprawić szybko i mam nadzieję, że zostanie to zrobione wkrótce, część natomiast jest wynikiem błędów na etapie planowania parku i nie wiem, czy da się coś z tym zrobić.
Park Grabówki
To takie półdzikie miejsce z małym placem zabaw, leśnym otoczeniem, stawem. Znajduje się tutaj również odpłatny leśny tor przeszkód. W najbliższym czasie planowana jest gruntowna modernizacja tego terenu.
SOLNE MIASTO
ul. Kościuszki 15, 32-020 Wieliczka
Solne Miasto w Wieliczce, to obiekt instytucja. To doskonała miejscówka dla miłośników sportów wszelakich. Znajduje się tu kryty basen, ścianka wspinaczkowa, stoły do ping-ponga (dostępne bezpłatnie w holu), siłownia i klub fitness . Często odbywają się tutaj różnorakie zawody i imprezy sportowe.
Solne Miasto sprawuje również opiekę nad areną lekkoatletyczną w Wieliczce, znajdującą się przy ul. Boguckiej 6 oraz Szkołą Mistrzostwa Sportowego (która kształci uczniów w profilach piłka nożna i siatkówka).
FONTANNY W WIELICZCE
Fontanny w Wieliczce nie są zbyt spektakularne, ale jednak są atrakcją lubianą przez dzieci. W sezonie letnim działają 4 fontanny, do których warto wrzucić grosik:
- na pl. Skulimowskiego, przed Mediateką,
- na pl. Kościuszki, przy szybie Regis,
- na Rynku Górnym, przy budynku Starostwa,
- w Parku św. Kingi, przy hotelu Grand Sal.
LODY W WIELICZCE
Wieliczka nie ma szczęścia do dobrych kawiarni, jednak jest tutaj kilka fajnych lodziarni. Moją ulubioną lodziarnią w Wieliczce jest Mniam-Mniam (Rynek Górny 1 ), która serwuje lody bardzo tradycyjne, kręcone na śmietance. Niestety otwarta jest tylko w sezonie wiosenno-letnim.
Innymi miejscami ze smacznymi lodami są: P. Makłowicz (Rynek Górny 15), Papa Gelato (Moniuszki 4), Good Lood (Goliana 4). We wszystkich tych miejscach znajdziemy smaczne lody, o oryginalnym wyborze smaków oraz kilka stolików dla klientów.
Zostaw wiadomość